Python ile Oyun Yapılır mı?

2023 yılına girdiğimizde programlama sektörünün yükselen yıldızı olarak veri bilimi ve yapay zekanın yanında oyun geliştirme yer alıyor. Özellikle genç kesim tarafından benimsenen bu sektörde yükselmek de bir hayli zor. Yükselmenin zor olduğu bu sektörde karşımıza oyun yapmak için birçok yol çıkıyor. Oyun motorları ve programlama dilleri arasında akıllıca bir seçim yapmamız gerekiyor. Peki sadeliği ve zenginliğiyle en sevilen dillerden biri olan Python ile oyun yapılır mı?

React mı Vue mi? Hangisi Tercih Edilmeli?

Python Nedir?

Python, genel amaçlı, yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Kodlar daha okunaklı ve anlaşılır olduğundan yeni yazılımcıların ilgisini çekiyor. Açık kaynak kodlu bir dil olduğu için ücretsiz olarak kullanılabilir. Veri analitik, makine öğrenimi, web geliştirme ve oyun geliştirme gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Ayrıca, popüler kütüphaneleri ve araçları sayesinde kolay bir şekilde öğrenilebilir ve kullanılabilir. Bu özellikleri sayesinde Python yeni başlayanların favori programlama dili ve hala çok popüler.

https://statisticsanddata.org/data/the-most-popular-programming-languages-1965-2022-new-update/

Peki Python ile Oyun Yapılır mı?

Python ile oyun yapmak mümkündür. Python, oyun geliştirme için popüler olan Pygame, PyOpenGL, Pyglet veya Panda3D gibi kütüphanelerle birlikte kullanılabilir. Bu kütüphaneler, grafikler, ses, giriş veya fizik motorları gibi oyun geliştirme için gerekli olan özellikleri sağlıyor. Ayrıca Python ile yazılmış oyun motorlarını kullanarak oyun geliştirme yapmak da mümkündür. Örneğin Ren’Py, Kivy, Pygame veya Pyglet gibi oyun motorları Python ile yazılmıştır. Örneğin Ren’Py kütüphanesi ile Visual Novel oyunlar yapabiliriz.

Python ile yapılmış oyunları görmek için Python ile Yapılan Oyunlar yazımızı okuyabilirsiniz. Python ile yapılan oyunlara örnek verecek olursak bunlar aşağıdaki gibi olabilir.

  • Civilization IV
  • EVE Online
  • Battlefield 2
  • World of Tanks
  • Disney’s Toontown Online
  • Pirates of the Caribbean Online
  • Diaspora: Shattered Armistice
  • Vega Strike
  • Battle for Wesnoth
  • The Battle for Sector 219
Python ile Oyun Yapılır mı?

Kısacası Python ile oyun yapmak mümkündür. Tabi ki Python bizi belli bir yere kadar idare edecektir. Şahsi düşüncem oyun programlama için C++ ve C öğrenilmesi. Oyun motorlarıyla beraber kullanmak üzere C# da öğrenmek mantıklı olabilir. Ama C++ çok güçlü bir dil olduğundan oyun programlama için benim gözdem.

One thought on “Python ile Oyun Yapılır mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir