React mı Vue mi? Hangisi Tercih Edilmeli?

React ve Vue dünyada en çok bilinen ve kullanılan Javascript framework’leri arasında gelmektedir. Aslında React’ın orijinal sitesinde “A JavaScript library for building user interfaces” olarak tanımlanıyor yani kendisi bir framework değil bir kütüphane (bkz: React). Aslında biz yazılımcıların bu konudan ziyade daha kritik noktalara odaklanması lazım. Hangisinin daha popüler olduğu, daha kullanışlı olduğu gibi konulara yani. “Popülerlik neden önemli bir etken ki?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Hepimiz istediğimiz geliştirme ortamlarında çalışma özgürlüğüne sahip olsak da dünyanın acı gerçeği olan para etkeni karşımıza çıkıyor. Eğer frontend developer olarak iş bulmak istiyorsak popülerlik ve iş imkanları da kriterlerimiz arasında olmalı. Güncel Javascript kütüphane/framework kullanım oranlarını aşağıda görebilirsiniz.

https://www.statista.com/statistics/1124699/worldwide-developer-survey-most-used-frameworks-web/

React Nedir?

Kısaca React, Facebook tarafından geliştirilmiş ve açık kaynak olarak kullanılmaktadır. React, Virtual DOM (Sanal DOM) teknolojisi kullanarak performansı arttırmayı amaçlar. Ayrıca JSX adı verilen JavaScript ve HTML kodunun birlikte kullanılmasını destekler.

Vue Nedir?

Vue ise, Evan You tarafından geliştirilmiş ve açık kaynak olarak kullanılmaktadır. Vue da React’a benzer şekilde performansı arttırmak için Sanal DOM teknolojisini kullanır ancak daha kolay öğrenilebilir bir yapıya sahiptir. Ayrıca, HTML ve JavaScript kodunun birlikte kullanılmasını destekler.

Şimdi karşılaştırmamıza geçelim, React mı yoksa Vue mi?

Hangisini Seçmeliyiz?

Kabul edelim ki birçoğumuzun React kullanma sebebi daha popüler olması. Kişisel olarak konuşursam iş imkanları olmasa Svelte gibi alternatiflere yönelmeyi istiyorum ama şuan React’ta sıkışıp kalmış durumdayım. Vue ise React kadar köklü bir framework değil ama kendisinin çok sıkı bir yazılımcı kitlesi var.

Genelde React’ın daha büyük ve karmaşık projeler için daha uygun olduğu gibi bir iddia var. Vue ise, küçük ve orta boy projeler için daha uygun olarak kabul ediliyor. Yeni başlayanlar için ise hangisinin daha uygun olduğu bence çok önemli değil. Zaten bu tür bir Javascript framework’üne ilk adımınızı attığınız için her türlü zor gelecektir. Ama şunu belirteyim ki Vuejs’in dokümantasyonu açık ara daha iyi. Çok ayrıntılı ve net ifadelerle güzel bir dokümantasyon ortaya çıkmış. React için de bir sürü kaynak var tabi ki ama bu bilgileri bir sağdan bir soldan almak zor olabilir, bazen React dokümantasyonu yeterli olmayabiliyor.

Kapanış

İki kütüphanenin de kendine özgü avantajları var, ayrıntılı ve derinlemesine bir inceleme yerine en vurucu noktaları karşılaştırdım. Web development’ı Rocket Science yapmaya gerek yok, öyle ya da böyle istediğimizi kodlayabildiğimiz geliştirme ortamları var. Bence en önemli nokta hangi ortamda daha hızlı çalışabildiğimizdir. İyi kodlamalar!

One thought on “React mı Vue mi? Hangisi Tercih Edilmeli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir