Python ile Yapılan Oyunlar

Python öğrenmesi kolay, güçlü ve popüler bir programlama dilidir. Bu harika dil ile oyun geliştirmek de mümkün. Python gibi bir dilden muazzam oyunlar çıkmasına şaşırmamalı. PyGame, Ren’Py gibi birçok kütüphaneye sahip Python dili ile geliştirilmiş birçok oyun var. İşte Python ile yapılmış oyunlar listesi.

1) Doki Doki Literature Club!

Doki Doki Literature Club - Sayori and Monika hugging

İçinde bolca psikolojik korku ögesi içeren Doki Doki Literature Club! Python dilinin Ren’Py kütüphanesi ile yapıldı. Ren’Py, Doki Doki Literature Club! gibi görsel roman (visual novel) oyunların geliştirilme sürecini epey kolaylaştıran bir kütüphane.

2) The Sims 4

https://youtu.be/z00mK3Pxc8w

EA Games’in yayıncısı olduğu, bir hayat simülasyonu oyunu olan The Sims 4 kısa süre içerisinde diğer oyunlardan öne çıkarak en başarılı simülasyon oyunlarından biri olmuştur. Sims 4’ün mod desteği için Python programlama dili kullanılmıştır. Modlama işlemleri için epey kaynak ve büyük bir topluluk bulunmakta.

3) World of Tanks

Wargaming tarafından geliştirilen World of Tanks mobil, PC, XBOX, PlayStation gibi birçok platformda oynanabilen bir tank savaşı oyunudur. Savaşlardan elde ettiğimiz ganimetle tanklarımızı geliştirebilir, dış görünüş olarak değiştirebilir ve yeni savaşlar için hazır hale getirebiliriz. Tank parçalarından tut attığımız tank mermisine kadar seçebildiğimiz World of Tanks oyununun kullanıcı arayüzü Python dili ile yazılmıştır.

4) Battlefield 2

Eski ama hafızalara kazınmış bir oyun olan Battlefield 2 DICE tarafından geliştirilen, EA Games’in yayıncısı olduğu kaliteli yapımlardan biri. Battlefield 2 oyununda amaç düşman askerlerine karşı bir zafer elde etmek. Battlefield 2’nin birçok eklentisi Python ile geliştirilmiştir.

5) Sid Meier’s Civilization® IV

Sid Meier's Civilization® IV - Atom Bomb

2K’in yayıncısı olduğu Civilization IV 2005 tarihinde çıkan bir strateji oyunudur. Oyunda askeri ve maddi kaynaklarımızı kontrol edip medeniyetimizi bir üst seviyeye çıkarmaya çalışıyoruz. Civilization 4 oyununun harita editörü Python kodlama dilini desteklemektedir.

Özet

Python dili ile oyun geliştirmek mümkün olduğu gibi birçok kaliteli yapım da bu marifetli dilin yardımıyla geliştirilebilmiş. Python, C++, C, Javascript gibi dillerin; yazılım dünyasının ve teknoloji haberlerinin bir numaralı adresi olan KODLAYAN web sitesinin yeni yazıları için takipte kalın.

One thought on “Python ile Yapılan Oyunlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir